Gdzie jest właściwie miejsce na dokumentację w Twojej firmie i jaka jest jej rola?
Dobrze przygotowane formularze dokumentów to najlepsza nawigacja w terenie. Pozwalają Ci szybciej i dokładniej przeprowadzić działanie (przegląd okresowy, audyt, kontrolę wewnętrzną). Nie pominiesz żadnego punktu, żadnego kroku. Dobrze przygotowany formularz pozwala na bieżąco dokumentować przebieg Twoich działań w terenie, bez ciągłego wybijania Cię z rytmu działań. Pola [tak/nie], czytelne tabele i oznaczenia, logicznie poukładany ciąg punktów i podpunktów powinny być z wielką starannością i znajomością procesu opracowane na potrzeby pracy w terenie. Dokumentacja nie może Ci przeszkadzać w działaniu, ma stać na drugim planie jak najlepszy asystent – czujny i skrupulatny, gotowy pamiętać wszystkie przekazane mu informacje.
Wyobraź sobie, że kończysz kontrolę i już o niczym nie musisz pamiętać, niczego spisywać ze zdjęć w telefonie, notatników, chusteczek higienicznych czy przedramion.Na podstawie konsekwentnie, według jednego modelu opracowanego dokumentu, proces analizowania danych jest niezwykle prosty. Czytelne komunikaty o aktywności szkodników na obiekcie, o działaniach naprawczych i stanie faktycznym obiektu pozwalają śledzić sytuację na bieżąco, wyciągać wnioski i przewidywać trendy.
To systematycznie i konsekwentnie prowadzona dokumentacja najlepiej tłumaczy zmiany, wskazuje możliwe działania zaradcze, często decyduje o podejmowanych krokach.
Dokumentacja nie jest tworzona dla tych, co lubią przeglądać się w papierkach.
Jeśli dokumentowanie działań sprawia Ci kłopot, przeszkadza w działaniu – zmień formularze i dokumenty. Jeśli z zapisów w dokumentacji nie da się wyciągać wniosków – dokumentacja wymaga weryfikacji i ponownego opracowania.
Dokumentowanie to pamięć, zapis procesu, materiał do analiz.
Dokument pamięta, dokument tłumaczy, dokument świadczy o prawdzie, o rzeczywistości.
Dobrze przygotowana dokumentacja pomaga, a nie przeszkadza.